4. - 6. augusta 2023

Program na 47.  Podroháčske folklórne slávnosti

4.8.2023

Piatok

Oravský Biely Potok

19.00 KROJOVANÝ SPRIEVOD
Sprievod folklórnych súborov cez obec

19.30 V TOM BIELOM POTOKU
(športové ihrisko)
Účinkujú: Detský folklórny súbor OSĽÁRIK a ženská spevácka skupina z Oravského Bieleho Potoka
KUS JÁNA KOLLÁRA zo Selenče (Srbsko),
Beşiktaş Belediyesi – Oyun GSK z Istanbulu (Turecko),
SKC PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA z Nového Sadu (Srbsko),
FS ORAVAN a FS ORAVAN SENIOR z Nižnej

Námestie sv. Vendelína v Zuberci

19.00 – 20.00  MUZIKANTSKÉ PÓDIUM
Účinkujú: Muzikanti z Oravy

Kultúrny dom Zuberec

20.00 – 20.30 UFS MLADOSŤ
UFS MLADOSŤ z Banskej Bystrice

20.30 – 23.00 TANEČNÁ ŠKOLA
Účinkujú: PODROHÁČSKA FOLKLÓRNA SKUPINA a FS BRESTOVÁ zo Zuberca, FS ČALAMÁDA
Príprava: Viktor Janoštín a Laura Kolačkovská

23.00 – 01.00  Ľudová veselica
Spievajme a tancujme pri ľudovej hudbe pod vedením Viktora Janoštína

5.8.2023

Sobota

Múzeum oravskej dediny

10.30  HELIGÓNKY A HELIGONKÁRI
Príprava, scenár, réžia: Richard Janoštín
Spolupráca: Miloš Bobáň

12.30  NA ZVONICI ZVONIA
Sprievod súborov a skupín zo skanzenu k amfiteátru
Uvádza: Richard Janoštín

Amfiteáter

13.00  Slávnostné otvorenie 47. PFS
Prezentácia účinkujúcich, príhovor starostu obce, Zuberčania

13.30  PODOBY SLOVENSKÉHO FOLKLÓRU
Podoby slovenského folklóru v podaní súborov zo Srbska
Účinkujú: KUS JÁNA KOLLÁRA zo Selenče (Srbsko) a SKC PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA z Nového Sadu (Srbsko)
Príprava, scenár, réžia: Ján Slávik

14.15  PRIŠLI SME ZĎALEKA
Beşiktaş Belediyesi – Oyun GSK z Istanbulu (Turecko)

14.30  SPOMIENKY
Spomienky na osobnosti folklórneho súboru Oravan a jeho roky činnosti
Účinkujú: Generácie FS ORAVAN z Nižnej
Príprava, scenár, réžia: Lucia Vojtková

16.00  ČLOVEK a DREVO
Scénický program folklórnych skupín o dreve ako fenoméne v živote človeka v minulosti
Účinkujú: PODROHÁČSKA FOLKLÓRNA SKUPINA zo Zuberca, CHARITA z Hornej Lehoty,
SMREČANY zo Smrečian, RABČIČANKA z Rabčíc, LIKAVA z Likavky,
ROVIENCA z Medzibrodia nad Oravou, TRNKÁRI zo Žaškova a FSk z Brezovice
Príprava, scenár, réžia: Miroslav Žabenský
Spolupráca: Daniela Žuffová

18.00  Z TOPĽANSKEJ DOLINY
Program piesní, tancov, obradových zvykov a tradícií Horného Zemplína
Účinkujú: FS ORGONINA z Vranova nad Topľou, DFS ONDALIK z Ďapaloviec,
FSk VECHCOVČAN z Vechca a FSk ČAKLOV z Čaklova
Doprevádza ĽH pod vedením Janka Jonyho
Konferans: manželia Anna a Štefan Višňovskí zo Zámutova
Autor: Martin Ťasko (Hornozemplínske osvetové stredisko vo Vranove nad Topľou)

19.30  CESTAMI ORAVSKÝCH PLÁTENNÍKOV
Hudobno-dramatické predstavenie na motívy románu Antona Habovštiaka
Účinkujú: FS BRESTOVÁ zo Zuberca, FS ČALAMÁDA a hostia
Príprava, scenár, réžia: Viktor Janoštín a Laura Kolačkovská
Spolupráca: Richard Janoštín

21.00  MLADOSŤ
Profilový program Univerzitného folklórneho súboru MLADOSŤ z Banskej Bystrice
Réžia: Martin Urban

22.00 – 24.00  NA LÚKE PRI KOLIBE
Spievajte a tancujte pri ľudovej hudbe pod vedením Viktora Janoštína

6.8.2023

Nedeľa

Kvôli nepriaznivému počasiu:

  • dnešný program bude prebiehať v sále kultúrneho domu v Zuberci,
  • vystúpenie SĽUK-u je zrušené. Náhradný termín Vám oznámime.

Sála kultúrneho domu v Zuberci

11.15 VITAJTE V ZUBERCI
Účinkujú: DFS ROHÁČIK a PODROHÁČSKA FOLKLÓRNA SKUPINA zo Zuberca a FSk BUČNÍK z Habovky Príprava, scenár, réžia: Daniela Žuffová

11.30 NAŠI NAJMENŠÍ
Program detských folklórnych súborov z Oravy a sólistov
Účinkujú: ROHÁČIK zo Zuberca, GORAL z Hladovky, MALÁ MAGURKA z Oravskej Lesnej, KAŠUNKA z Rabčíc, LOKČAN z Lokce, DFS TRNKÁRIK zo Žaškova a ZABIEDOVČEK zo Zábiedova
Príprava, scenár, réžia: Martin Nosál

12.45 OBRAZY Z DOLNEJ ZEME
Podoby slovenského folklóru v podaní súborov zo zahraničia
Účinkujú: KUS JÁNA KOLLÁRA zo Selenče (Srbsko),
SKC PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA z Nového Sadu (Srbsko), UFS MLADOSŤ z Banskej Bystrice
Príprava, scenár, réžia: Ján Slávik

14.00 Z NÁŠHO KRAJA
Program folklórnych súborov a skupín pod záštitou predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej
Účinkujú: FS ROZSUTEC zo Žiliny, KAF HOJANA zo Žiliny, FS JELEŠŇA z Hladovky a FS KRIVÁŇ z Východnej Príprava, scenár, réžia: Martin Nosál

15.30 POZDRAVY
Účinkujú: FS ČALAMÁDA,
BEŞIK BEŞIKTAŞ BELEDIYESI – OYUN GSK z Istanbulu (Turecko), FS ORGONINA z Vranova nad Topľou
DFS ONDALIK z Ďapaloviec,
FSk VECHCOVČAN z Vechca
FSk ČAKLOV z Čaklova
Doprevádza ĽH pod vedením Janka Jonyho
Konferans: manželia Anna a Štefan Višňovskí zo Zámutova

KONCERT

17.00 KLASIKA NA ĽUDOVÝCH STRUNÁCH
Vážna hudba v úpravách cimbalovej kapely
Učinkujú: Viktor Janoštín, Lukáš Janoštín, Michal Procházka, Lukáš Holubík, Jaromír Žižka, Markéta Janoštínová

Sprievodné programy v Múzeu oravskej dediny

31. ORAVSKÝ TRADIČNÝ JARMOK OŽIVENÝCH REMESIEL

Sobota 5. august 2023 9.30 – 19.00
Nedeľa 6. august 2023 8.30 – 17.00

NÁVRATY

Výstava fotografií Petra Berčíka
Objekt č. 16 – Dolná Lehota

Skoronská jízda králů v minulosti a přítomnosti …

Tvorivá dielňa FS zo Skoronic (Česko)
Sobota 5. august 2023 15.00 – 17.00

Alternatíva nepriaznivého počasia

Program v sobotu a v nedeľu sa bude konať na scéne v Múzeu oravskej dediny v Zuberci na Brestovej (pozrieť mapu).
Prosíme divákov, aby v prípade dažďa uprednostnili pršiplášte pred dáždnikmi.

Zmena programu vyhradená!